От 1 ноември ирландският нискотарифен превозвач Ryanair ще въведе нови правила за онлайн чекиране на своите полети. Тази новина беше представена от някои медии у нас със заглавия като „Ryanair въвежда такса за онлайн чекиране“ и други подобни. Вярно ли е това? – НЕ. Безплатното чекиране ще е възможно и след 1-ви ноември, но доколко ще бъде възможно на практика? Нека видим каква точно е ситуацията.
Правилата в момента
Както е известно, Ryanair има изискване за задължителна онлайн регистрация. За издаване на бордна карта на летището, авиокомпанията налага такса, която често е по-висока от стойността на самия самолетен билет.
В момента онлайн регистрацията за полет на Ryanair е възможна между 30 дни и 2 часа преди полета. От 30 до 7 дни преди полета, обаче, могат да се регистрират само пътниците, желаещи да изберат конкретно място в самолета, което става срещу допълнително заплащане. Ако не желаете да плащате за място, което струва между 8 и 15 евро, то трябва да изчакате до 7 дни преди полета, когато регистрацията става безплатна. При нея всеки пътник се разпределя на случаен принцип из останалите места в самолета и получава бордната си карта безплатно.
Промяната
От 1-ви ноември, периодът, в който ще можете да направите безплатна онлайн регистрация, се скъсява от 7 на 4 дни преди полет. С други думи, пътниците, които си плащат за място в самолета, ще имат на разположение период от 30 до 4 дни преди полет, а всички останали ще могат да се чекират от едва 4 дни до 2 часа преди излитане (това, между другото, важи и за вече направени резервации, така че имайте го предвид, ако сте закупили билет на Ryanair).
Обяснението на авиокомпанията
Промяната се въвежда, за да могат клиентите, които искат да изберат място в самолета, да разполагат с повече време за това. Дали това е действителната причина, оставяме да прецените сами.
Потенциалният проблем
Да речем, че летите на 25-ти ноември, а връщането ви е на 30-ти. В този случай, преди да отпътувате, ще можете да се регистрирате безплатно за полета на отиване, но не и за този на връщане, тъй като до него все още ще остават повече от четири дни. Това означава, че или ще трябва да се регистрирате за връщането срещу заплащане, или да го направите от чужбина, което пък може да се окаже проблем, поради няколко причини.
Първо, трябва да сте сигурни, че ще имате стабилен достъп до интернет. В чужбина обикновено се разчита само на wi-fi, тъй като мобилният интернет е доста скъп. Дори и да сте избрали хотел, който предлага wi-fi, няма как да сте сигурни, че връзката ще бъде достатъчно бърза, за да завършите регистрацията си. В много случаи wi-fi интернетът в хотелите едва е достатъчен да провериш e-mail-а си, камо ли да влезеш на конкретен адрес, да въведеш данните си и да генерираш документ в pdf.

Дори и да успеете да се регистрирате, трябва да намерите начин да принтирате бордната си карта. Разбира се, в хотела могат да направят това за вас (ако изобщо се намирате в хотела, ако там разполагат с принтер, ако има как да прехврърлите файла към компютъра им, ако успеете да им обясните точно какво искате и имате достатъчно време за това).
Другият вариант е да не принтирате бордната карта, а просто да я запазите на телефона си – така пътуват съвременните хора и така ни се иска на всички. Но, за съжаление, все още няма гаранция, че на всяко летище ще ви приемат мобилна бордна карта. Второ, ако батерията на телефона ви падне, просто ще се окажете без бордна карта, а това означава, че ще трябва да платите глоба от поне €45. Осемте евро за избор на седалка в този случай изглеждат далеч по-приемливи, нали?
И така, ако искате да избегнете стрес и допълнителни разходи при регистрация за полет от чужбина, вероятно ще предпочетете да се регистрирате за отсечката си на връщане още преди да тръгнете.
Според анализите на eSky, 34% от двупосочните пътувания с авиокомпания Ryanair са с продължителност над 4 дни, а почти 40% от тях – точно 4 дни.
Заключение:
Ryanair не въвежда такса за онлайн чекиране. Просто прави вероятността да платите за избор на седалка или глоба за чекин на летището доста по-голяма 🙂
Какво мислите?
