Urokliwy krajobraz w Islandii północnej z domem na zielonej łące u podnóża skalistych gór pod błękitnym niebem z białymi chmurami

Една нова тенденция набира популярност в света на пътуванията – coolcation. Тя представлява съзнателен избор на дестинации с по-ниски и умерени температури. Причина за този избор може да бъде: грижа за здравето, по-добри условия за спорт на открито или някои екологични аспекти. Coolcation не е просто бягство от горещините, а избор на дестинации с умерен климат, често такива, които са близо до природата.

[c] Shutterstock

Норвегия. Страната на фиордите и незалязващото слънце

Норвегия през лятото е невероятна! Това е дестинация, която просто трябва да се види на живо, особено фиордите (включени в списъка на ЮНЕСКО). Условията за спорт тук също са чудесни. Тук можеш да караш каяк в Гейрангерфиорд, да изкачиш Прейкестолен или да се разходиш в националния парк „Йотунхаймен“. А какво ще кажеш за едно питие в бар, където всичко е направено от лед? Отправи се към Хонингсвог, в Icebar Kirkenes или към Magic Ice Bar в Тромсьо и Осло.

Какво да правиш в Берген?

Град, сгушен между фиорди и планини – това описание казва достатъчно. Той е обграден от буйна растителност, където можеш да презаредиш батериите си задълго. Тук можеш да отидеш в планината Фльоен, за да видиш града и околностите от тотално различна перспектива. Дотам се стига с влака Фльойбанен или пеша. Можеш да направиш и велообиколка из долините и хълмовете с колело от местен магазин под наем. Разходи се по включената в списъка на ЮНЕСКО крайбрежна улица Bryggen и посети местните рибни пазари, където можеш да опиташ пресни рибни продукти и морски дарове. В края на деня се отправи на круиз през фиордите и се наслади на гледки като никои други.

Тромсьо. Време е за среднощно барбекю

Тромсьо е известен като „Париж на Севера“, заради културното си значение в арктическия регион. Има много музеи, художествени галерии и театри, както и много оживени кафенета и ресторанти. През лятото има полярен ден, което означава, че слънцето не залязва в продължение на 24 часа в денонощието. От средата на май до края на юли слънцето никога не слиза под хоризонта. По това време местните жители и туристите използват затъмняващи завеси в домовете си, за да могат все пак да спят на тъмно. Но някои хора изобщо не искат да заспиват и използват времето на „белите нощи“ за 24-часови дейности на открито, като походи или барбекю. Едва ли ще имаш подобно преживяване скоро, затова не пропускай момента да го изживееш.

Какво да правиш в Тромсьо през лятото?

Изкачването с кабинковия лифт Fjellheisen към планината Storsteinen е идеална възможност за невероятни гледки към града и фиордите, а още по-спиращи дъха са късно вечер. Също толкова незабравим може да бъде и среднощният круиз по фиордите. Наблюдавай как слънцето хвърля дълги сенки върху водата. Тогава небето изглежда толкова меко, че сякаш изглажда ръбовете на острите хълмове.

Музеят „Полария“ е място с интерактивни изложби за арктическата дива природа и място, където всеки ден може да се наблюдават представленията за хранене на тюлените. Арктическата катедрала също си струва посещението. Тя е забележителна с необичайната си архитектура, но и с това, че през лятото се превръща в пространство за концерти.

Имай предвид, че в околностите на Тромсьо има много туристически маршрути, като например маршрутът до Фльоя. В околните фиорди Квалсундет и Калдфиорден можеш да разнообразиш разходките с каране на каяк и др.


Любопитен факт:

В Тромсьо се намира най-северният университет в света за изследване на полярното сияние.


Лофотен, или Лофотенските острови

Лофотенските острови са архипелаг, пълен с извисяващи се планини и дълбоки фиорди. Една от най-популярните пътеки тук е Reinebringen, водеща до върха на планината. Екипирай се със здрави обувки, тъй като маршрутът е стръмен и труден. Гледката от върха обаче си заслужава! Водите на Лофотенските острови са идеални за каране на каяк, а в Рейне и Сволвер можеш да наемеш такъв, както и да се включиш в организирани обиколки.

Въпреки студените води, на плажа Унста има отлични условия за сърф през цялата година. Не пропускай да посетиш традиционните рибарски селища като Хенингсвер или Нусфиорд, където сушената на слънце треска ще ти покаже, че Лофотенските острови са рай и за рибарите.

[c] Shutterstock

Ако ти се прииска да предизвикаш уменията си с риболов на треска, палтус или сьомга, местните водачи с удоволствие ще споделят знанията си. Най-добрият начин да стигнеш до Лофотен е с ферибот от Бодо или със самолет до Лекнес или Сволвер. Местният транспорт е добре организиран, но наемането на автомобил ще ти даде най-голяма свобода.


Любопитен факт

Лофотенските острови се намират на същата географска ширина като Гренландия и Аляска, но с тази разлика, че имат много по-мек климат благодарение на Гълфстрийм. Освен това Лофотен е едно от най-добрите места в света за наблюдение на китове, включително кашалоти и перконоги (финвали).


Времето през лятото в Норвегия

През лятото времето в Норвегия е меко, като температурите варират между 15 и 20 градуса по Целзий. Дните са изключително дълги, а в някои региони, особено на север, слънцето изобщо не залязва, което създава ефекта на полярен ден. Норвегия през лятото се характеризира с променливо време, в което може да има както слънчеви, топли дни, така и по-хладни дъждовни периоди. Препоръчително е да се подготвиш за различни метеорологични условия и да носиш подходящо облекло.

Австрийските Алпи през лятото

Пешеходните преходи по маршрути като този към Гросглокнер, най-високия връх в Австрия, са като разходка из впечатляваща галерия, пълна с алпийски ливади и ледници. Велосипедистите ще бъдат възхитени от маршрутите, водещи през долини и хълмове. Можеш да вдигнеш адреналина с рафтинг по буйните реки или с ветроходство по езерото Волфгангзее. За да възвърнеш силите си с вкусна и автентична храна, се отправи към селца като Цел ам Зее.

Изкачването на виа ферата ще те зареди още повече с незабравими емоции и невероятни гледки. След приключенския ден ще ти дойде повече от добре да се отпуснеш в алпийските термални бани в Бад Гащайн. През лятото по алпийските ливади можеш да видиш как пасат крави, от чието мляко след това се прави прочутото австрийско сирене. Вкусно е, опитай го!


Любопитен факт

Виа ферата е вид катерене, което ти позволява да преодоляваш скални стени и стръмни терени с помощта на постоянно монтирани приспособления като стоманени въжета, стъпала и мостове. Терминът via ferrata идва от италианския език и означава железен път.

Катеренето по via ferrata включва придвижване по маршрут, оборудван с тези неподвижни осигурителни елементи. Катерачът се закача за стоманеното въже с помощта на специален комплект за via ferrata, който се състои от катерачен колан и два лунга с карабинери. Карабинерите са прикрепени към стоманеното въже, което осигурява постоянна защита срещу падане. Via ferrata позволява на хора без голям опит в планинското катерене да се насладят на вълнуващи маршрути с различна степен на трудност.


Времето в австрийските Алпи през лятото

През лятото времето в австрийските Алпи е различно и може да зависи от надморската височина и конкретния регион. В долините и по-ниските части на планините температурите обикновено варират между 15 и 25 градуса по Целзий, което ги прави идеални за дейности на открито като пешеходен туризъм, колоездене и катерене. В по-високите части на планините температурите са по-ниски и често се задържат между 10-15 градуса.

През лятото дните са дълги и обикновено слънчеви, но времето може да бъде капризно с внезапни промени, включително дъжд или гръмотевични бури.

Alpejskie łąki z kwiatami na pierwszym planie, z widokiem na jezioro otoczone górami i zaśnieżonymi szczytami w tle
[c] Shutterstock

Швейцарските Алпи през лятото

Швейцарските Алпи, както и австрийските Алпи, привличат любителите на активния туризъм. Пешеходните преходи по маршрути като например към Матерхорн, предлагат възможност да се види един от най-емблематичните върхове в света. Освен това те водят през алпийски поляни, пълни с цветя като еделвайс с бели листенца, синя тинтява, златно жълт петопръстник и розови, лилави и сини камбанки.

Велосипедистите пък могат да поемат по маршрути около Женевското езеро, минавайки и посещавайки лозови масиви по хълмовете. Рафтингът по река Ааре е идеална възможност за още повече адреналин. В Цермат, където няма да видиш нито един автомобил, пешеходният туризъм има неповторимо очарование. Тишината тук се прекъсва само от пеенето на синигери и тропота на конски копита.

Други забележителности в региона са изкачването на виа ферата в Енгелберг и къпането в термалните бани в Лойкербад: представи си как топлата вода успокоява умореното ти тяло, докато наблюдаваш планините наоколо.

По време на разходката можеш да попаднеш на малки ферми, в които се продават сирена, чийто вкус може да се конкурира само с швейцарския шоколад – струва си да си вземеш малко от тях за из път.

Времето в швейцарските Алпи през лятото

В швейцарските Алпи времето през лятото е подобно на това в австрийската част. В долините и по-ниските части на планините температурите обикновено са между 15 и 25 градуса.

Дните са дълги и обикновено слънчеви. Въпреки това времето може да бъде променливо, с внезапни валежи или гръмотевични бури, особено в следобедните часове. Препоръчително е да се подготвиш за различни метеорологични условия, като вземеш със себе си подходящо облекло и дрехи, за да се обличаш на слоеве.

Дания. Живот в ритъма на хюга

Когато Копенхаген кипи от живот, крайбрежията са тихи, сякаш леко заспали. В Нихавн, историческо пристанище от 17. в., акостират стари дървени кораби. Наблюдават ги типичните за това място цветни градски къщи. Reffen, най-големият пазар за улична храна в Скандинавия, изкушава с разнообразие от носещи се аромати. В квартал Кристиания пък те очаква уникална култура и художествени стенописи. В замъка „Розенборг“ можеш да видиш короните и отличителните знаци на датските монарси, както и трон, направен от нарвал. Извън Копенхаген можеш да се отправиш на екскурзия до Борнхолм – остров, пълен с живописни пътеки и девствена природа.

Копенхаген през лятото

В градините Тиволи, един от най-старите увеселителни паркове в света, не липсват разнообразни дейности: от спокойни разходки с лодка до влакчета в увеселителен парк. Ако предпочиташ по-спокойната обстановка, можеш да прекараш време в града. Качи се на велосипед и си подари разходка покрай пристанището Nyhavn. Седни в някое от кафенетата в цветните градски къщи и се наслади на алтернативно приготвено кафе.

Влез в квартал „Кристиания“, известен като Свободния град Кристияния, който се намира в центъра на Копенхаген. Той е основан през 1971 г. от група хипита, които окупират изоставени военни сгради. Кристиания е уникално място, пълно с цветни стенописи, занаятчийски работилници и магазини за биопродукти. Тук можеш да се натъкнеш на множество инсталации и скулптури, които отразяват духа на свободата и независимостта.

Не забравяй за Reffen – най-големият пазар за улична храна в Скандинавия. На сергиите се предлагат храни от цял свят, така че да опиташ вкусове от най-различни кътчета на планетата и да се насладиш на невероятно кулинарно вдъхновение.

Вечерта се отпусни в баровете на Копенхаген, като напрмер The Jane, където можеш да се насладиш на нежните звуци на джаз музика.

Извън града се отправи към остров Борнхолм, където те очакват живописни пешеходни маршрути: горски и крайбрежни пътеки, маршрути сред скални образувания, велосипедни пътеки и маршрути из поля и ливади. Тук звуците на природата могат да ти въздействат успокояващо, давайки ти усещане за пълна релаксация.

Швеция. Където всичко е свързано с „фика“

Стокхолм

Стокхолм е разположен на 14 острова, свързани с мостове. Тук можеш да посетиш доста интересни забележителности, сред които средновековният стар град Гамла Стан, Кралският замък и музеят Васа, където е изложен гигантски военен кораб от 17. в., изваден от дъното на морето. В Стокхолм има множество зелени паркове като Дюргорден, както и най-стария музей на открито в света Skansen. Не забравяй да уважиш местната традиция „фика“ и да си отделиш време за кратка почивка, придружена от кафе и сладкиш.

Гьотеборг

Гьотеборг е разположен на западното крайбрежие. Сърцето на града е главният булевард „Авенин“. Feskekôrka, рибният пазар в подобна на църква сграда, е идеалното място да опиташ пресни морски дарове. Заслужава си и да направиш разходка с корабче из архипелага Гьотеборг, чиито стотици островчета създават живописен пейзаж. Лизеберг, най-големият увеселителен парк в Скандинавия, е идеалното място за забавление както за малките, така и за големите.

Малмьо

Малмьо е третият по големина град в Швеция. Замъкът „Малмьохус“, построен през 16. в., днес е дом на музеи като Природонаучния музей и Музея на изкуствата. Разходката из Möllevångstorget е чудесна възможност да се докоснеш до мултикултурната атмосфера на града – местните пазари предлагат продукти от цял свят. Turning Torso, футуристичен небостъргач, проектиран от Сантяго Калатрава, е архитектурна икона на Малмьо. За да се отпуснеш и да поглезиш тялото си, посети Ribersborgs Kallbadhus – исторически курорт за къпане със сауни, разположен на кей с изглед към Балтийско море.

Времето през лятото в Швеция

През лятото времето в Швеция е разнообразно. В южната част на страната температурите варират от 20 до 25 градуса, в централната част, включително Стокхолм, от 18 до 22 градуса, а на север – от 10 до 15 градуса. Дните са дълги и отвъд Полярния кръг може да се наблюдава полярен ден. Обикновено е слънчево, въпреки че може да има краткотрайни валежи.

[c] Shutterstock

Финландия. Езера и сауни

Финландия е страна, в която лятото е вълшебно. Благодарение на феномена на белите нощи, денят продължава почти денонощно, което означава, че можеш да прекараш цялото време в разглеждане и забавления. Е, стига да не ти се доспи, разбира се.

Какво да правиш във Финландия през лятото?

През лятото във Финландия е идеалното време за обиколка на езерата, например в района на езерото Саймаа. Там можеш да наемеш лодка или каяк и да прекараш целия ден във водата, наслаждавайки се на красотата на природата. Сауните са неразделна част от финландската култура, така че не пропускай да се отпуснеш в някоя от традиционните сауни край езерото.

Във Финландия има и някои чудесни национални паркове, на които можеш да се насладиш през лятото, като например националния парк „Коли“ с неговите живописни хълмове и гледки към езерото Пиелинен. В националния парк „Урхо Кеконен“ пък можеш да се разходиш из дивата Лапландия.

В Хелзинки посети историческата крепост Суоменлина, отпусни се в някой от многобройните паркове в града или посети пазара Кауппатори, за да опиташ местни специалитети.

Любопитен факт

Финландия е страната с най-много сауни на глава от населението в света: повече от 2 милиона при население от около 5 и половина милиона души! Сауната е неразделна част от финландския начин на живот и много финландци я използват редовно, дори и през лятото. С други думи – не я пропускай!

Селото на муминтроловете

В Наантали, близо до Турку, се намира селото на муминтроловете (Muumimaailma). Този тематичен парк е посветен на героите от книгите на Туве Янсон. Това е идеалното място за семейства с деца, които могат да се срещнат с любимите си герои, да посетят домовете им и да участват в интерактивни представления. През лятото температурата там обикновено не надвишава 20 градуса, което прави посещението на парка изключително приятно.

Времето във Финландия през лятото

Финландия се радва на умерено и приятно време през лятото. Средните температури варират от 15 до 25 градуса по Целзий, като най-топлите месеци са юли и август. През юли валежите са често срещани. В северната част на страната, в региони като Лапландия, температурите обикновено са по-ниски и варират между 10 и 20 градуса. Дните са изключително дълги, а в далечния север е възможно да има полярен ден, при който слънцето не залязва в продължение на 24 часа в денонощието.

Канада. Дивата красота на Севера

Лосове, мечки гризли и вълци бродят из Скалистите планини в Алберта. Тук не е нужно да правиш много неща, за да си починеш. Достатъчна е една разходка из националните паркове „Банф“ или „Джаспър“. В източната част на страната, в провинция Онтарио, Ниагарският водопад излива тоновете си вода и впечатлява с размерите и красотата си. Канада ще те възхити не само с природата си. Фестивалите на изкуствата като Джаз фестивала в Монреал или Международният филмов фестивал в Торонто привличат посетители от цял свят и определено заслужават вниманието ти

Какво да правиш в Канада през лятото?

Националният парк Gros Morne в Нюфаундленд с неговите геоложки образувания и фиорди си заслужава да го посетиш през лятото. Ако търсиш добри условия за планински туризъм и колоездене, се отправи към Квебек, в Мон Тремблан. На западното крайбрежие, във Ванкувър и в близкия национален парк Pacific Rim, ще опознаеш красотата на тропическите гори и дивите плажове.


Знаеш ли, че в Канада се намира най-дългата брегова ивица в света? Тя е дълга повече от 202 000 км и ти позволява да откриеш разнообразни пейзажи.


Канадските езера, особено тези в Онтарио и Манитоба, са идеални за каяк, риболов и плуване. Остров Принц Едуард също е интересно място за посещение, където през лятото можеш да наблюдаваш китове и тюлени.


През погледа на експерт. Прохладна почивка в цифри

Според доклада на World Travel Market интересът към пътувания до по-хладни страни се е увеличил с 30% през последните две години. Все повече хора избират Норвегия, Финландия и Исландия за дестинации за своята почивка. Тази тенденция е особено очевидна сред пътуващите от Северна Америка и Западна Европа, които търсят алтернативи на традиционните горещи дестинации. Данните показват, че 40% от туристите, които планират пътувания през 2024 г., разглеждат по-хладните дестинации като своя основна цел.

Katarzyna Hauton, eSky



Instagram

Търсиш конкретно място?