Едва ли има пътешественик, който да не обича да опитва специалитетите на местата, които посещава. И как иначе – никой не би се лишил от новите вкусове и аромати или от вече любимите си такива, които го карат да се връща отново и отново. А когато става дума за любими вкусове, Италия е сред първите асоциации.

Кулинарното ѝ богатство е пословично, а местните специалитети са любими на хора по целия свят. Точно поради тази причина избрахме Южна Италия да бъде втората дестинация от проекта eSky x creators – Пътувай по своя начин, който има за цел да ти разкаже за различните страни на пътуването, както и да ти покаже колко бързо или лесно можеш да организираш всичко за твоята почивка от А до Я. @rali.q и Неапол са ни подготвили много изненади и незабравими вкуснотии, а още за изживяването можеш да откриеш в нашия Instagram профил.

В следващите редове ще ти разкажем за най-автентичните вкусове и специалитетите, които задължително да си поръчаш, докато си не само в Неапол, а в цяла приказна Южна Италия.

second try blog pizza 2

Пица и лимончело в Неапол

Неапол е родното място на пицата, както и на много видове паста от твърда пшеница (вкл. спагети), а и на доматените сосове, без които никоя паста не е себе си. Типични за региона са още лазанята с рикота, патладжаните с пармезан, италианската сватбена супа, медените топчета Struffoli и неаполитанска пастиера. Наличието на море неминуемо включва към списъка и риба и морски деликатеси. Докато си в Неапол, опитай не коя да е пица, а легендарната Mаргарита. Тя датира чак от времето на древните гърци и римляните и стига до актуалния си вид днес, за да зарадва небцето ти, но първо окото с цветовете на италианското знаме. Смята се, че тя е дело на Дон Рафаеле Еспозито, неаполитански готвач, който през 1899 г. приготвя специалитета в чест на крал Умберто и кралица Маргарита.

limochelo resized

Всичко изброено дотук е толкова богато и обилно, че накрая си заслужава да опиташ и едно добре охладено лимончело – обикновено се сервира като диджестив. За лимончелото казват, че е ярко като слънцето и сладко като любовта. Можеш да го опиташ и по крайбрежието на Амалфи и Соренто, където изобилства от лимонови дървета. 

Морски и месни деликатеси в Пескара и Терамо

Градовете се намират в региона Абруцо, за който са типични ястията с агнешко и овнешко, пекорино и кашкавал от козе мляко, зехтин, вина, люти чушки и шафран. В Пескара можеш да опиташ специалитет от сурови калмари, бланширани в оцет и подправени със сос от нарязан чесън, екстра върджин зехтин, лимонов сок, сол и лют пипер. Друго традиционно ястие e Brodetto Alla Vastese, което представлява пълнени миди със смес от галета, смлян чесън и магданоз, олио, няколко капки лимон и малко доматен сос.

arrosticini resized
Arrosticini © iStock

В Терамо пък можеш да опиташ типичния местен колбас  – Ventricina Teramana. Това е мека наденица, приготвена от свинско месо, свинска мас, чесън, розмарин, семена от копър, пеперончини, портокалова кора и сол. Тя върви перфектно върху брускета, която пък си подхожда с чаша местно червено вино като Montepulciano d’Abruzzo.

calabria hot peppers blog
Тропеа, Калабрия © iStock

Сгорещи небцето си в Калабрия

Ако си от хората, които обичат люто, горещо ти препоръчваме да посетиш някое от местата в региона Калабрия. Храната там е известна именно със своята пикантност. Типични местни специалитети са мекият салам ‘nduja, подходящ за мазане върху брускета или филийка хляб, както и използван в сосове за паста. Bomba calabrese пък е лютив сос, който можеш да си вземеш за парещ небцето спомен оттам.

calabria sho
Магазин за традиционни храни в регион Калабрия © iStock

Peperoncini ripieni е традиционно предястие от Калабрия, приготвено с вкусни кръгли люти чушки, пълнени с риба тон, аншоа и каперси. Пеперончините обикновено се приготвят през лятото, когато кръглите люти чушки са тъкмо узрели и достатъчно сочни. След това се съхраняват в големи буркани, пълни със зехтин.

Фризели и паста във форма на ушички

Регионът Пулия е особено известен с пастата орекете (Orecchiette), която прилича на малки ушички. Традиционен кулинарен символ на Бари е Orecchiette con Cime di Rapa – вкусно ястие от паста с чеснов сос, с листа от ряпа и аншоа. Orecchiette, което буквално означава малки уши заради отличителната им форма. Традиционното им приготвяне можеш да видиш докато си вървиш по улицата – от възрастни жени, седнали на столове пред домовете им, като ги оформят с ръцете си, след което спретнато ги редят върху големи дървени тави, за да изсъхнат.

homemade pasta
Orecchiette © iStock

Фризелите са специалитет, който можеш да хапнеш, докато чакаш основното. Те представляват изсушени филийки хляб, потопени повторно във вода и подправени със зехтин, каперси и домати. Типично за региона на Пулия е свежото сирене бурата. Тук човек няма да остане гладен откъм зеленчуци, като сред честите представители са боб фава и патладжани. Десертите често са бадемови и смокинови. Сред местните вина пък са Primitivo, Salice Salentino, Negramaro и Nero di Troia.

 

market catania
Пазар Pescheria di Catania © Martina Gorna

Нетипична закуска в Сицилия

В Сицилия ще ти направи впечатление, че закуската е студена и всъщност не прилича много на закуска, а на пищен десерт. Гранита е смес от лед, захар и пресни плодове или ядки. Ако ти е трудно да си го представиш, ще ти кажем, че прилича на сорбе, само че с не толкова фина текстура. Сервира се в чаша с топка прясна бита сметана. Типичните вкусове са лимон, кафе, шам фъстък, бадеми, ягоди и черни боровинки. Ако искаш още по-вълнуващо събуждане, си поръчай варианта с кафе granita al caffe. Ще ти го сервират с кифличка, която можеш да потопиш в кремообразната, ледена смес. Ето това е автентичният вкус на сицилианската закуска. 

granita
Гранита в BamBar, Таормина, Сицилия © Martina Gorna

Традиционни за острова са и канолите, те всъщност са повече от традиционни – историята им започва именно оттук. Каноли представлява хрупкаво пържено тесто за сладкиши, навито на тръба, напълнена с крем от рикота и поръсено с натрошен шам фъстък или парченца шоколад. Много важен критерий за избор на място за хапване на каноли е фунийката да се пълни пред очите ти. Така ще е сигурно, че са вкусни и пресни. Ако искаш да опиташ от вкусовете на уличната храна, си поръчай аранчино. Това са топки или конуси от паниран и пържен ориз с диаметър 8 – 10 см, обикновено пълнени с рагу, грах и местен вид кашкавал или с нарязани кубчета шунка и моцарела.

 

Както виждаш, южна Италия не е само пица и паста, което важи и за Италия като цяло. Вкусовете на страната и южния ѝ регион са изключително богати и могат да задоволят дори най-изтънчените предпочитания. Затова се гмуркай смело в океана от специалитети и винаги си пази място за десерт и лимончело!


Instagram

Търсиш конкретно място?