>Има много повече неща, които разделят сицилианския град Палермо и френската столица, от просто разстояние. Тези градове се различават по много начини – както по архитектура, така и по начин на живот, местни атмосфера и кухня. Общото между тях обаче е любовта към храната. Какви са типичните за тези градове вкусове? В следващите редове ще разбереш.

Ако ти предстои кулинарно пътешествие, какво ще избереш: елегантно бистро или луксозен ресторант в Париж? Или пък може би улични щандове за храна и сладкарници в Палермо? Кухните на двата града са много различни, но и двата предлагат много вкусови усещания. Разбери кои специалитети да не пропускаш, докато си на почивка в някой от тях.

cafe paris
© iStock

Хапване в китно бистро или пикник с гледка към Айфеловата кула

Какви са първите ти асоциации, когато чуеш “Париж”? Бистра с малки масички на улицата, одеяла и кошници за пикник пред Айфеловата кула или пък луксозни ресторанти със звезди Мишлен? А защо не улични сергии за палачинки, луксозни сладкарници с типичните цветни макарони или очарователни пекарни, където багетите и кроасаните заемат почетно място? Нищо чудно, че асоциациите са свързани предимно с храна – французите се славят с добрия си вкус не само по отношение на модата. Те също обичат да празнуват живота с хапване!

cafe2 paris
© iStock

Париж – най-неустоимите ястия

Кои са задължителните ястия във френската столица? В ресторант и бистро това е класиката на френската кухня – небезизвестната лучена супа. Приготвена с бял лук, чесън и постен бульон, la soupe à l’oignon се сервира с крутони и сирене Gruyère. Смята се, че рецептата е създадена от Луи XIV, а Наполеон и Жозефин са се наслаждавали на вкуса ѝ в Le Grand Vefour, работещ  и до днес! Друго място, което си струва да посетиш, е модерното Bistrot des Vosges. Колкото до другите традиционни ястия, сред тях определено са охлювите escargot. Предлагат се в различни версии, напр. охлюви по бургундски, запечени с масло и билки. Можеш да ги опиташ например в L’Escargot Montorgueil, където охлювите се сервират от почти 200 години!

crepes paris
© iStock

Нито едно пътуване до Париж не е автентично, ако не опиташ пържени жабешки бутчета (cuisses de grenouilles) и гъши дроб под формата на пастет. В града на любовта си струва да посетиш и ресторанти, предлагащи трюфели, сред които Le Maison de la Truffe. Парижаните определено обичат тези скъпи и невероятно вкусни гъби. Типичните за този град месни ястия включват пържоли с пържени картофи и задушени патешки гърди, често в комбинация със сини сливи и ябълки (magrets de canard aux pruneaux confits et pommes). Като лека закуска, разбира се, очаквай да ти сервират сирене. Тук можеш да избираш измежду над 300 вида сирена! Деликатесът обикновено се сервира между основното ястие и десерта. Други много харесвани ястия включват мидите (moules), стридите (huitres) и суровото месо под формата на тартар.

breakfast paris
© iStock

Париж: сладък или солен?

Докато късният обяд и вечерята са почти празници за хората в Париж, то закуската има по-различен характер. Сутрин по улиците ще срещнеш бързащи парижани, които хапват в движение. Ако и ти искаш да си вземеш нещо за хапване и да го изядеш докато разглеждаш някоя забележителност, то се отбий през местна пекарна, като La Maison d’Isabelle, и опитай прочутия кроасан с истинско масло. Това е калорична бомба, но и същински празник за небцето! Почти на всеки ъгъл ще намериш и магазини с crepes – тънки палачинки с различни вкусове. За още по-сладка закуска опитай хлебчета бриош с шоколад. Ако имаш малко повече време, се отбий за кафе в някое бистро, като не забравяй да му добавиш и щипка сол за още по-превъзходен вкус. Ако пък искаш цяло угощение, си поръчай и профитероли – деликатни тестени топки с ванилов пълнеж и сладолед, или пък ягодовия тарт tarte aux fraises, а може и традиционните макарони от бадемово брашно. Най-добрите можеш да намериш в сладкарниците Pierre Hermé и Ladurée. През есента и зимата опитай гъст горещ шоколад (chocolat chaud) и преживей незабравимо приключение за небцето!

 

market palermo
© iStock

Палермо: местни ресторанти или улична храна с гледка към  морето

Щом стане дума за Палермо, намиращ се на 2300 км от Париж, вероятно в ума ти изникват съвсем различни асоциации. Щандове на улични търговци и аромати на пържено или скара, малки заведения за хранене и техните масички, покрити с бели и червени карирани покривки, весели групи от любители на храната из осветените площади посред нощ, щандове със зеленчуци, плодове, риба, приканващи с тяхното изобилие… Сицилианците обичат местната кухня и я съхраняват и до днес, така че там все още можеш да опиташ ястия от Средновековието! Нещо повече, местните наистина обичат да се забавляват и за тях това се състои в храненето и придружаващите го разгорещени дискусии.

pani ca meusa palermo
© iStock

Уличната храна на Палермо – най-добрите ястия, които да опиташ

Палермо може спокойно да се нарече “столица на уличната храна”. Докато се подготвят за пътуването си до столицата на Сицилия, любителите на храната обикновено записват щателно не само адреса на ресторанта, но и конкретните площади, улици, базари или места със сергии с местни ястия. Именно там, сред суматохата, можеш да чуеш звуците от пържене, печене на скара, отривисто готвене, но и да усетиш любопитни за небцето и носа вкусове и аромати.

Какви специалитети да опиташ в този град? Ако си от по-смелите, давай направо към традиционните ястия, приготвени от карантии и като цяло от продукти, считани за нежелани в другите кухни. Опитай stigghiola, включващо агнешки черва, увити около шиш, подправени с магданоз, лимон и сол, както и pane con la milza, наричана още pani ca meusa с печени парчета телешки далак, бели дробове и трахея. Друго подобно ястие е fritolla, което включва пържени парчета месо, хрущяли и телешка мазнина.

arancini palermo
© iStock

Вегетарианците вероятно ще се изкушат от panelle – палачинки от нахутено брашно или crocchè – пържени картофени крокети. Златото на Сицилия е аранчино – дълбоко пържени оризови топчета, пълнени с доматен сос, месо и грах или само със сирене или месо. На почти всеки ъгъл можеш да си купиш и традиционните pezzi di rosticceria – различни видове печени рулца (напр. калцоне с шунка и моцарела, пицото с моцарела, шунка и доматен сос или спидино с кайма). Ако обичаш пица, опитай sfincione – сицилианска версия на пица с дебело, поресто тесто със сирене, билки и често сардини. Можеш да я поръчаш в Mercato Ballarò и Vucciria на Piazza Caracciolo.

granita
© iStock

Палермо: сладък или солен

Обичаш ли да ходиш по ресторанти? Защото тук има много! Избери онези места, където сервират автентични сицилиански ястия, приготвени по стари рецепти, като Osteria Ballarò или La Loggia Cantina & Cucina. На какво да обърнеш внимание в менюто? Класическа тук е пастата със сардини pasta con le sarde. Все пак това ястие се подправя по същия начин, както са го правили арабските жители на Сицилия – див копър, кедрови ядки, стафиди, печени бадеми и шафран.Следваща в списъка е паста alla Norma с домати, патладжан и рикота. Не забравяй да опиташ портокаловата салата с магданоз, маслини и зехтин, както и sarde a beccafico – сардини, пълнени с галета, кедрови ядки и стафиди. За десерт си поръчай каноло – хрупкаво навито тесто  с крем от рикота, или  siciliana cassata с рикота, марципан и захаросани плодове. Можеш да ги опиташ например в Cafè Lucà. Докато пиеш кафето си в Pasticceria Cappello пък, си поръчай setteveli torta и се приготви за цели седем слоя шоколад и много лешници. Ако ти е горещо, не пропускай да се разхладиш с плодове, шам фъстък, кафе или бадемова гранита.

След всичко казано дотук, хапва ли ти се вече нещо вкусно и нетрадиционно? Ако кимаш одобрително, то значи е време за неустоимо вкусно пътешествие до Париж или Палермо. Пожелаваме ти незабравимо приключение!

 


Instagram

Търсиш конкретно място?